Race day 2: Better weather - still light winds - 2 races - NED365 /Gert Roukema is in the lead

Weather improved on race day 2 to a perfect summer day, but the expected thermical winds were still light. At the end 2 races could be completed.

NED365 / Gert Roukema is in the lead (3/1), followed by NED336 / Jan Deen (2/10). On third place the best Austrian boat AUT 276, former world champion, Wolfgang Riha (6/8).

On a remarkable 5th position we find the second Austrian an first youth team, Anna Luschan from UYC Wolfgangsee finished on 3rd place in the second race (1st race: 13th).

As the weather will be still sunny on wednesday, thermical winds are expected to come earlier and hopefully a bit stronger today.

Overall results after two races:



 

Yngling Worlds 2016
UYCWg
Yngling

Wettfahrten: 2 Streicher: 0
vorläufig
20.7.2016 7:48

    PunkteWettfahrt
PlatzSegelnummerNameClubGesamt12
1 NED 365 Roukema Gert
Kentgens Robbert Jan
Michel Peulen
YCH
YCH
YCH
4 3 1
2 NED 336 Deen Jan
Deen Afke
Reinier Tromp
KWV de Kaag
KWV de Kaag
KWV de Kaag
12 2 10
3 AUT 276 Riha Wolfgang
Skolaut Georg
Claudia Stenico
SCS
UYCMo
OESV-K
14 6 8
4 NED 335 Moorman Kaj
Jasper Schuddeboom
Peeks Sam
GWV De Vrijbuiter
GWV De Vrijbuiter
GWV De Vrijbuiter
15 4 11
5 AUT 301 Luschan Anna
Piso Vinzenz
Schulz Helmut
UYCWg
UYCMo
UYCWg
16 13 3
6 NED 328 Otte Tom
van der Werf Jeldau
Floor Otte - de Vries
KWS Sneek
KWS Sneek
KWS Sneek
16 9 7
7 GER 1 Schutt Thorsten
Bücken Veit
Kai Morwinski
Seglergemeinschaft Lohheider
Seglergemeinschaft Lohheider
Seglergemeinschaft Lohheider
18 1 17
8 AUT 296 Mayr Rudolf
Boustani Anna
Philippe Boustani
UYCWg
UYCWg
UYCWg
18 12 6
9 AUT 285 Buchinger Wolfgang
Nake Michael
Schöberl Karin
UYCWg
UYCWg
UYCWg
19 7 12
10 NED 355 Jamin Maarten
Smolders Jaap
Cristel Pessers
KWS Sneek
KWS Sneek
KWS Sneek
20 18 2
11 SUI 464 Strittmatter Damian
Nordström Karin
Marlies Vasmel
Segel Club Enge Zürich
Segel Club Enge Zürich
Segel Club Enge Zürich
24 19 5
12 SUI 447 Nussbaum Colin
Huber Thomas
Christian Frey
Segelclub Hallwil
Segelclub Hallwil
Segelclub Hallwil
26 22 4
13 AUT 303 Holzner Karl
Holzner-Wurnig Andrea
Höller Rudi
UYCWg
UYCWg
OESV-K
27 5 22
14 NED 329 Pel Marcella
van der Poel Louise
Jip Welker
GWV De Vrijbuiter
GWV De Vrijbuiter
GWV De Vrijbuiter
27 11 16
15 USA 302 Chafee Bruce
Shore Ben
Jessica Resnick
Sakonnet
Sakonnet
Sakonnet
30 10 20
16 NED 350 Kler Reinier
Bertling Anna
Bertine van Dijk
KWV de Kaag
KWV de Kaag
KWV de Kaag
30 16 14
17 SUI 458 Beck Thomas
Fahrni Matthias
Michael Schoedon
TYC
TYC
Thunersee Yachtclub TYC
32 17 15
18 NED 323 Tak Matthijs
Slikboer Jochem
Tessa Dadema
YCH
YCH
YCH
33 14 19
19 GER 277 Teichmann Ralf
Vaes Jos
Henning Rehe
WSK
WSK
WSK
38 8 30
20 AUT 332 Diem Ulrich
Diem-Tschütscher Lisbeth
Claudia Diem
BSC
BSC
BSC
38 25 13
21 USA 278 MacRae Jade
Holde Greg
Julie MacRae
Minnetonka
Minnetonka
Minnetonka
45 27 18
22 SUI 398 Haag Patrick
De Nardis Gianni
Jürgen Angleitner
Zürich
Zürich
Zürich
47 20 27
23 GER 17 John Heinz
John Evelyn
Kathja Kuhn
Köpenicker Sportclub Abteilun
Köpenicker Sportclub Abteilun
WSV
51 15 36
24 AUT 279 Kurz Justin Oliver
Jelinek Gregor
Willi Hauer
UYCAS
UYCAS
OESV-K
52 43 9
25 NED 337 van het Hooft Max
van der Steen Jorine
Zita Divendal
KWV de Kaag
KWV de Kaag
KWV de Kaag
53 21 32
26 SUI 455 Bichsel Christoph
Boeni Elianne
Markus Jakob
RCO
RCO
RCO
54 23 31
27 DEN 111 Ring Jørgen
Zacho Jens
Cameron Larsen
Taarbæk Sejlklub
Taarbæk Sejlklub
Taarbæk Sejlklub
55 26 29
28 NED 312 van Liebergen George
Mittertreiner Renate
van de Akker Aukje
rr zv maas en roer
rr zv maas en roer
rr zv maas en roer
57 32 25
29 USA 415 UPHAM Mark
Ingalls John
Ches Upham
OSSINEKE
OSSINEKE
OSSINEKE
58 37 21
30 DEN 155 Nørrelykke Anders
Ipsen Niels
Nicolai Wiese
Hellerup Yacht Club
Hellerup Yacht Club
Hellerup Yacht Club
60 34 26
31 NED 321 van Dort Florian
de Jong Jikke
Yldau van der Ende
KWV de Kaag
KWV de Kaag
KWV de Kaag
62 39 23
32 AUT 287 Prange Bernhard
Pichler Peter
Raffael Pichler
SCKr
SCKr
OESV-K
62 28 34
33 AUS 47 Evans Mitch
Olding Angus
Katherine Shannon
Royal Sydney Yacht Squadron
Royal Sydney Yacht Squadron
Royal Sydney Yacht Squadron
64 36 28
34 AUT 300 Lutz Martin
Dapeci Claus Maria
Skolaut Susanne
UYCWg
SCUT
UYCMo
66 42 24
35 SUI 463 Lehmann Micha
Lehmann Sandra
Daniela Hofer
TYC
TYC
TYC
66 31 35
36 DEN 215 Krogh Jørgen
Løppenthin Frederik
Christian Faber
Yachtklubben Furesøen
Yachtklubben Furesøen
Yachtklubben Furesøen
67 30 37
37 GER 278 Daebritz Philipp
Mayr Boris
Astrid Schutt
VsAW
VsAW
VsAW
71 33 38
38 USA 41 Kronich Christine
Jacquemin Sally
Rosie Hust
Minnetonka Yacht Club
Minnetonka Yacht Club
Minnetonka Yacht Club
73 29 44
39 AUT 237 Kudla Andreas
Kalteis Jürgen
Kudla Alexander
AGS
AGS
AGS
74 41 33
40 NED 289 Verberne Jacques
Brouwer Matthijs
Bon Milly
KWV de Kaag
KWV de Kaag
KWV de Kaag
83 35 48
41 AUT 297 Schibany Hans
Boucek Karl
Jörg Deimling
Segelclub Altmünster
SCA
OESV-K
83 40 43
42 AUT 286 Moser Jörg
Moser Tina
Moser Julia
UYCWg
UYCWg
UYCWg
84 24 60 /UFD
43 GER 257 Muschke Yvonne
Peters Jennifer
Jan Treutler
Dahme Jacht Club
Dahme Jacht Club
Dahme Jacht Club
84 38 46
44 DEN 214 Olsen Thor
Larsen Peder
Trine Madsen
Royal Danish Defence Sailing
Royal Danish Defence Sailing
Royal Danish Defence Sailing
88 46 42
45 DEN 216 Bech Carl
Wivel Mads
Faurhøj Magnus
Taarbæk Sejlklub
Taarbæk Sejlklub
Taarbæk Sejlklub
91 52 39
46 GER 280 Peine Thomas
Mandel Stefan
Sandra Peine
WSG
WSG
WSG
94 44 50
47 AUT 82 Pfaller Thomas
Brickl Andreas
Peter Fasching
OESV
OESV-K
OESV-K
95 54 41
48 NED 1 Sijtsma Herman
Sommers Rob
Bas van den Akker
rr zv maas en roer
rr zv maas en roer
rr zv maas en roer
95 48 47
49 AUT 162 Frauscher Ernst
Haginger Xaver
Simon Oberfrank
gmunden
UYCT
OESV-K
97 57 40
50 AUT 224 Lässer Magdalena
Noack Laura
Baumann Jeremias
YCB
UYCAS
UYCAS
98 45 53
51 AUS 34 Newland Janice
Skatkova Olga
Alexia Biggs
Royal Sydney Yacht Squadron
Royal Sydney Yacht Squadron
Royal Sydney Yacht Squadron
101 56 45
52 AUS 58 McAllister Leo
Alex Rozenauers
RSYS
RSYS
101 49 52
53 AUS 57 Grosvenor Robyn
Geuvara-Rattray Elyse
Dimiter Nedialkov
Royal Sydney Yacht Squadron
Royal Sydney Yacht Squadron
Royal Sydney Yacht Squadron
102 51 51
54 SUI 225 Baumgartner Walter
Baumgartner Eva
Lukas Hitz
Segel Club Hallwil
Segel Club Hallwil
Segel Club Hallwil
104 55 49
55 SUI 374 Amat Elisabeth
Nadler Jonathan
Bütler Iason
YCS
YCS
YCS
105 47 58
56 AUT 333 Schobesberger Andreas
Schobesberger Christian
Trucker Herbert
UYCWg
UYCMo
SSVS
107 50 57
57 GER 244 Derksen Gerd
Spruytenburg Günter
Schutt Heinz
SLS
SLS
SLS
109 53 56
58 GER 273 Böhm Manfred
Böhm Melissa
Meike Böhm
RKC Wörth
RKC Wörth
RKC Wörth
113 59 54
59 GER 282 Sauerbrei Thorsten
Kirsch Alexandra
Aurica Benz
ESV ´86
ESV ´86
ESV ´86
113 58 55

 


calculated with regatta.8

Zusätzliche Informationen